Aida Matulevičiūtė: „Jei restoranas gali nors truputį įtakoti sveikesnę mitybą, jis turi tai daryti”

Dalintis

Aida Matulevičiūtė Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos šefė, sveikos mitybos propaguotoja, sveiko maisto prekės ženklo „Sveiki” įkūrėja, HBH restorano sveiko maisto meniu kūrėja, visuomenės veikėja.

Ar įmanoma sveikai maitintis nevalgant namuose?

Aš manau, kad įmanoma. Galima visada šiek tiek adaptuoti tuos receptus ir pasakyti, kad nedėtų kažkokio produkto. Daugelis restoranų jau turi vegetariškas, veganiškas ir sveikesnes alternatyvas, tačiau dažnai veganiškas ne būtinai yra sveikas.

Mūsų restorane sveikos alternatyvos yra mano prižiūrimos. Kad ir tie patys cepelinai – yra virtos bulvės, jame nėra jokio riebaus padažo, o pomidorų tyrės ir sojų pieno padažas. Cepelinų įdaras gaminamas iš sojų faršo su daržovėmis arba iš kopūstų su grybais. Taip pat tradicinius balandėlius pakeičiau įdarytais kopūstais ir grikiais. Siūlome daržovainių, daržovių dubenis su pilno grūdo bulguru, tempe.

Kodėl kūrėt veganišką sveikesnį meniu – norint prisitaikyti prie rinkos poreikių ar vedama idėjos, kad žmonėms, atėjusiems valgyti kepsnio, pasiūlyti paragauti kažką kitaip?

Ir taip, ir taip. Sveiko maisto mada prasidėjo seniai ir dabar tampa standartu bei gyvenimo būdu. Kūriau dėl to, kad labiausiai mėgstu kurti. Sveikas maistas yra mano pagrindinė tema ir netgi Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijoje, kur daug dalyvauju kuriant maistą mokykloms ir darželiams. Aš visuomet gaminu maistą, kuris neturi specifinių produktų – pieno, kiaušinių ar yra tiesiog sveikesnis. Aš lieku sau ištikima.

Kokie iššūkiai, siūlant klientams sveikesnį meniu?

Pavyzdžiui, buvome įsidiegę ruduosius ryžius į visus patiekalus ir žmonės jų nepirko. Rezultate, palikome juos tik viename patiekale. Mes išliekame šeimos restoranu ir išlaikome savo veidą, tačiau siūlyti sveikesnes alternatyvas yra ne tik užgaida, bet, tikiu – būtinybė. Jeigu restoranas turi bent menkiausią įtaką tam, ką žmonės valgo ir kokį maistą renkasi, mes turime siūlyti maitintis sveikiau.

Taip pat siūlome klientams ir veganinį karamelinį pyragą be pridėtinio cukraus ir klientai neatskiria, kad jis yra kitoks.

Veikla, kuria dabar užsiimu yra susijusi su vaikų maitinimu ir mano tikslas yra mokyklose įvesti švedišką stalą. Labai smagu, kad žmonės sutiko su tuo. Tai skatins vaikus pačius spręsti, būti atsakingais ir pabaigti tą, ką įsidėjo į lėkštę.

Kaip žiūrite į tai, kad mokyklose būtų vegetarinis maitinimas?

Aš manau, kad tai yra būtina. Visi mes turime teisę valgyti, ką mes norime. Nevalgyti mėsos yra ekologiškiau, švariau, tvariau ir etiškiau. Mes turime link  to eiti. Kaip restoranų verslo atstovė, aš pakankamai gerai žinau, kaip veikia mėsos pramonė ir mane tai skaudina. Manau, kad dėl savo kažkokio pasitenkinimo valgydami mėsą tiesiog užsimerkiame. Kai mes pamatome tikrąjį vaizdą, kaip elgiamasi su gyvūnais, skirtais maistui, tuomet mums baisu. Tačiau mėsos pramonė dėl to ir veikiam kad mes užsimerkiame ir sakome „negali būti“.

Dalis žmonių mėsą valgo iš nežinojimo, kaip ji atsidūria mūsų lėkštėse?

Iš įpročio. Ankščiau žmonės augino gyvūnus skerdimui patys ar juos medžiojo, o dabar dažniausiai mato tiesiog krūtinėlę, suvyniotą į plastiką. Jie nežino, kaip ta mėsa atsidūrė ant jų stalo. Jei žmonės pamatytų visą procesą, būtų daug daugiau vegetarų. Plius, mėsos pramonė labai teršia aplinką išleisdama metano dujas ir rinkdamiesi vienokį ar kitokį maistą, mes prisidedame prie klimato kaitos.

 

Aidos Matulevičiūtės praktinę paskaitą kaip sveikos mitybos principus pritaikyti namuose, išgirsite Sveiko maisto šventės metu, rugsėjo 29 d. 14:00, Vilniaus Sapiegų parke.

Taip pat, šventės metu, kviečiame prisijungti į sveiko maisto vakarienę – degustaciją. Tai unikali vakarienė, kurios metu turėsite galimybę paragauti profesionalios šefės Aidos Matulevičiūtės kurtų sveikų vegetariškų patiekalų, kurios paruoš SVEIKI by HBH kolektyvas.

Vakarienės tema – iškyla gamtoje, todėl ji vyks išskirtinėje aplinkoje – Sapiegų parko vidiniame kiemelyje. 200 svečių galės pasimėgauti patiekalais ir išgirsti naujų, sveikų receptų prie ypatingai, gamtine tema puoštų stalų, po atviru dangumi (geras oras garantuotas!).

Vakarienė prasidės 16:30 jaunų ir labai talentingų bardų prasmingos muzikos koncertu. Nuo 17:00 svečiai galės paragauti naminio šviežio humuso, su daržovių lazdelėmis, ypatingai lauke ruošto plovo, veganiško karamelinio torto be pridėtinio cukraus.

1 komentaras apie “Aida Matulevičiūtė: „Jei restoranas gali nors truputį įtakoti sveikesnę mitybą, jis turi tai daryti””

  1. Mano nuomone nei ugdymo įstaigose, nei restorranuose neturėtų būti tokių kraštutinumų. Visi turi teisę rinktis, tad pakanka meniu turėti patiekalų ir vegetarams, o ne griežtai tik jiems. Na, galbūt didžiuosiuose miestuose gali išsilaikyti ir tokie specializuoti restoranai, tačiau mažesniuose tikrai nepakaktų lankytojų. Jau nekalbu apie darželius ir mokyklas. Vaikai turi gauti pilnavertį subalansuotą ir įvairų maistą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite:

Judam kartu

Po poilsio reikia poilsio: kaip išmokti ilsėtis?

Kodėl taip nutinka, kad po atostogų reikia dar vienų atostogų? Kiek stipriai nutolome nuo gamtos, kad net leisdami laiką joje, sunkiai nurimstame be išmaniųjų prietaisų? Kodėl vaikai vidutiniškai lauke kasdien

Scroll to Top

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.