Geriausiai išmokta pamoka mokykloje – kai vaikai nebijo šalčio ir ledinio vandens

Dalintis

Dešimtus metus skaičiuojanti VšĮ Melkio mokykla, įsikūrusi Vilniaus rajone, 2024 m. tapo Lietuvos sveikuolių sąjungos nare. Mokykloje mokosi kiek daugiau nei 70 pirmos-dešimtos klasės moksleivių. Beveik kiekvienas rytas prasideda bendru pasisveikinimu lauke, mankšta, bėgimu ir maudynėmis tvenkinyje. Žiema – ne išimtis: grūdinimasis ledinėje eketėje ar sniege yra svarbi ugdymo dalis. Kaip sekasi išlaikyti vaikų motyvaciją sveikam gyvenimo būdui šioje mokykloje?

Disciplina grūdina ne tik kūną, bet ir charakterį

Beveik kasdien mokiniai kartu su mokytojais sportuoja: žaidžia futbolą, tinklinį, dar mankštą ar bėga. Pirmokai ir antrokai – pusantro kilometro, trečių-ketvirtų klasių – tris kilometrus, penktų ir vyresni – keturis. Po sportinių veiklų – grūdinimosi procedūros. Pradžioje ne visiems tai lengvai įkandama – tenka atrasti savyje jėgų ir valios. Tačiau mokytojai pastebi, kad sportinės veiklos dienos pradžioje palankiai veikia visas keturias ugdymo sritis: fizinę, protinę, kūrybinę ir jausminę.

Robertas Janovskis, 3-4 klasių mokytojas tikina, kad intensyvesnis sportas, kai pavargsti, kai reikia peržengti komforto ribas, tvirtina ne tik kūną. Tai ugdo charakterį, valią, vidinę žmogaus jėgą. Vaikai taip mokosi įveikti sunkumus. Šiuo atveju jie mokosi įveikti fizinius sunkumus ir protą, kuris nuolat zyzia, kad pavargo, kad nebegali daugiau. “Stengiuosi paaiškinti vaikams,  kad tai tik proto balsas, kuris renkasi lengviausią kelią, kuris burba, kad čia nesąmonė, kad daugiau nebegaliu.  Gyvenime atsitiks visokių dalykų. Ir tai nebus bėgimas ar maudynės ledinėj eketėj. Bus daug rimtesni kalniukai ir nuokalnės. Todėl tvirtindami savo charakterį, nugalėdami fizinius ir mentalinius nepatogumus, vaikai auga ir grūdinasi visomis prasmėmis”, – sako trečius metus mokykloje dirbantis vyras.

Robertas šypsodamasis pasakoja, kad kartais vaikai sugalvoja visokiausių būdų, kad tik išsisuktų nuo bėgimo ar maudynių: “Visokių nuotaikų būna, visokių priežasčių vaikai pateikia, kad apgautų save ir nesportuotų ar nesigrūdintų. Šiuo klausimu jie nesiskiria niekuo nuo suaugusiųjų. Tuomet mano tikslas yra padaryti viską, kad vaikas nors kažkiek įsitrauktų į veiklą. Visada siūlau pradėti, o eigoje žiūrėti kaip sekasi ir tuomet spręsti. Tokiu būdu dažnai pavyksta visas negandas nugalėti. Ir po bėgimo, po grūdinimosi visų nuotaika pasikeičia, vaikai patiria daug emocijų įveikę save, diena tampa gerokai kokybiškesnė.“

Geriausia pamoka, kurią išmoksta vaikai visam gyvenimui

Algis Daugmaudis (35 m.), Melkio mokykloje jau šeštus metus mokantis vaikus aikido sako pastebintis ryškų skirtumą tarp miesto ir Melkio mokyklų moksleivių: „Aikido grupes turiu ir Vilniuje, ir Riešėje. Iš karto galima pastebėti kaip skiriasi fizinis pasiruošimas, jėga, ištvermė, koordinacija, reakcijos greitis. Kai vyksta bendros stovyklos, ypač žiemą, šaltuoju metų laiku, užsigrūdinusiems vaikams šaltis visiškai nekelia jokio diskomfoto, jie eina plikais kaklais, atsilapoję, basomis per sniegą, o kai kas nenugali visuomenėje paplitusio stereotipo, kad šaltis baisus ir be kepurės negali išeiti į lauką. Galima stipriai pajusti kaip šie vaikai emociškai užsidarę“.

Trys Mindaugo Vidugirio (45 m.), vaikai lanko Melkio mokyklą. Keturių vaikų tėtis sako, kad sunku šiais laikais rasti mokyklą, kurios deklaruojama vizija, misija ir uždaviniai sutaptų su tuo, kas mokykloje vyksta. Melkio mokykla – viena iš tų, kur vertybės nesiskiria nuo veiklos.

„Sveika gyvensena yra ne tai, ką jie sako, bet ir daro. Jei vaikas išėjęs iš mokyklos nebijo vaikščioti be striukės ir be kepurės, jei jis supranta, kaip veikia kūnas, tai yra geriausia pamoka, kurią vaikas išmoko visam likusiam gyvenimui. Taip, vaikams kartais kyla sunkumų, jie nuolat pasitikrina ar gali nebėgti ir nesimaudyti. „Pasimovėm“ porą kartų, bet vėl primenam, kad sportas ir grūdinimasis yra mokyklos dalis“, – sako „Masters Of Calm“ festivalio organizatorius.

Vilnietis Karolis Grigaliūnas (38 m.) daug laiko leidžia mokykloje sportuodamas su vaikais. Jo septynerių metų sūnus yra pirmokas. Vyras džiaugiasi mokyklos puoselėjamomis vertybėmis ir joje taikomais metodais: „Kartais mano sūnus nori maudytis, kartais nenori. Stebiu trečiokus, ketvirtokus, kurie ne pirmus metus lipa per savo nenorą ir jį nugali. Jie priima šaltį kaip įprastą dalyką. Tai mane labai įkvepia ir aš negaliu nelįsti į eketę. Niekas vaikų neverčia nieko daryti per prievartą, stebimas kiekvienas vaikas ir jo savijauta. Kartais jie tik apsišlaksto veidą, kaklą šaltu vandeniu ar tik pabėgioja per sniegą basi. Tai geriausia dovana, kokią galime sau duoti ir savo vaikams, pasakiška investicija į savo vaikus, stiprinanti jų imunitetą.

Ledinėmis maudynėmis minima Vasario 16-oji

Visa mokyklos bendruomenė: mokytojai, tėvai ir vaikai Lietuvos valstybės atkūrimo dieną švenčia bėgdami 4 km ir kartu išsimaudydami lediniame vandenyje. Tai viešas renginys, į kurį kviečiami visi norintys prisijungti. Daugiau informacijos apie renginį rasite www.melkiomokykla.lt.

Sigita Labutienė, www.sveikuoliai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite:

Scroll to Top

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.