Balandžio 17-ą dieną prasideda Lietuvos sveikuolių sąjungos garbės narės, chemijos mokslų daktarės Ksaveros Vaištarienės garbei skirtas grikių iššūkis! Kviečiame jungtis kiekvieną, norintį nesudėtingu ir labai veiksmingu būdu pavasario proga išsivalyti organizmą bei pasijausti sveikesniu ir labiau energingu. Iššūkio metu netrūks bendraminčių palaikymo ir vertingų patarimų, tad jo niekada nebandę gali būti ramūs – pagalba ir patarimai bus pasiekiami Facebook grupėje „30 dienų iššūkis“.
Trečias grikių iššūkis – Ksaveros garbei
Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Labutienė ruošiasi 10 dienų badauti taip, kaip kiekvieną pavasarį darydavo Ksavera. Kasdien Facebook grupėje „30 dienų iššūkis“ galėsite skaityti apie tai, kaip jai sekasi. „Grikių iššūkis man primena Ksaveros Vaištarienės atsidavimą žmonėms, norą padėti jiems išsikapstyti iš medicinai neįveikiamų ligų. Per keletą jos jubiliejinių švenčių mačiau eiles susigraudinusių iš dėkingumo žmonių, kuriems ji savo patarimais padėjo. Mums pasisekė, kad Ksavera taip šiuolaikiškai ir jaunatviškai sugebėjo perduoti savo patarimus grikių iššūkio pavidalu. Jis buvo organizuojamas jai dar esant gyvai, organizuojame jį ir dabar“,- pasakoja Sigita. Ji jau trečius metus per grikių iššūkį badauja dešimt dienų taip, kaip mokydavo Ksavera. Ir tai skiria jos atminimui pagerbti.
Webinaras “Efektyvūs lėtinių ligų atsikratymo būdai. Pirmieji žingsniai”
Grikių iššūkį išbandė ir cukraus detokso programos bei knygos „Cukraus detoksas“ autorė Kristina Bondar: „Negalėčiau neišbandyti to, ką kasmet rekomenduojame kitiems. Remiamės ne tik knygomis, bet ir savo patirtimi. Šio iššūkio naudą patvirtina ir tūkstančiai jį jau išbandžiusių žmonių, dėl to siekiame rekomenduoti šį metodą kuo daugiau žmonių“.
Grikių iššūkio nauda ir organizmo valymo prasmė
Sigitos Labutienės teigimu, laikantis grikių iššūkio taisyklių, rimsta sąnarių, artritiniai skausmai ir tai pirmieji žingsniai, leidžiantys visai jų atsikratyti. Pasak jos, dėl iššūkio susireguliuoja virškinimas, dingsta refliuksas, nebesiskundžiama užkietėjusiais viduriais, pilvo pūtimu, aukštu cholesterolio lygiu, aukštu kraujospūdžiu, anemija, skydliaukės sutrikimais, inkstų, odos ligomis. „Šie ir daug kitų negalavimų dingsta pasninkaujant arba badaujant“,- sako ilgametė sveikuolė.
Knygos „Cukraus detoksas“ autorė Kristina Bondar dalinasi apie organizmo valymo svarbą: „Norint būti sveiku, būtina nuolat prižiūrėti savo kūną. Geriausias būdas tam – bent kartą per metus atlikti organizmo valymą. Egzistuoja daug efektyvių metodų ir vienas jų – grikių detoksas, kurį Lietuvos sveikuolių sąjunga rekomenduoja jau ne vienus metus. Kodėl būtent jis? Nes jis tikrai veikia.“
DOVANA. Sveikos gyvensenos savaitgalis “Santykiai šeimoje” I Kelmės raj.
Pasak Kristinos, mūsų organizmas yra nuolat teršiamas nekokybišku maistu, netinkama dieta ir aplinkos poveikiu. Dėl to jame kaupiasi toksinai, rūgštys, sunkieji metalai. „Kai nevalgome ar valgome mažai, pavyzdžiui, tik organizmą valančių grikių, virškinimo sistema gali pailsėti, persikrauti ir tuomet organizme prasideda jam taip reikalingi valymosi procesai. Grikių iššūkio metu valgomas augalinis maistas valo žarnyną, kraujagysles, leidžia tinkamai pamaitinti ląsteles.“
Grikių iššūkis tinka absoliučiai kiekvienam, kuris nori pagerinti savo savijautą ir pasijausti žvaliau. Ypač jis naudingas tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, kenčia nuo chroniško nuovargio, migrenos, artrito, uždegimų ar aukšto spaudimo“,- Sigitai antrina Kristina.
Iššūkio laikytis – nesudėtinga, o svarbiausia pagalba – motyvas
Sveikuolė Sigita teigia, kad labai svarbus motyvas, dėl kurio dalyvaujama iššūkyje. Pasak jos, jei esame drąsiai ir ryžtingai nusiteikę prisiimti atsakomybę už savo sveikatą, atsikratyti ligų, sėkmė iššūkyje garantuota. „Labiausiai įkvepia kitų žmonių istorijos – jos bus skelbiamos grikių iššūkio metu. O ruoštis iššūkiui visiškai nesudėtinga: Facebook grupėje bus pateiktos taisyklės, atsakinėjama į klausimus. Reikės tik grikių ir džiovintų arba šviežių petražolių bei skirti kokybiško laiko šiam procesui, būti dėmesingu savo kūnui, nustoti lėkti ir skubėti. Iššūkio metu atsiras daugiau laiko, nes nereikės gamintis maisto“,- šypsosi Sigita Labutienė.
Sigitai pritaria ir Kristina: „Laikytis grikių iššūkio visiškai nesudėtinga. Svarbiausia – pozityvus nusiteikimas ir motyvacija – suprasti, kam tai darote, ką norite pagerinti savo gyvenime, savijautoje? Iššūkio taisyklės paprastos, o dienų, kai valgomi tik grikiai, dažnumą kiekvienas gali pasirinkti pagal poreikius, savijautą ir tikslus. Grikių pasninką galima taikyti kelias dienas iš eilės be pertraukos, galima grikius valgyti du kartus per savaitę arba kas dvi – tris dienas. Svarbiausia – klausytis savo organizmo – kaip jis jaučiasi, nesijaudinti, nieko nedaryti per prievartą – kūnas už tai tikrai padėkos“,- dalinasi cukraus detokso programos autorė.
Cukraus detoksos ilgasis savaitgalis moterims “Vasara”
Grikių iššūkio idėja gimė per kelias minutes
Ksaverą Vaištarienę pažinojusi Sigita pasakoja, kad ji džiaugėsi visais, kurie dėl savo sveikatos laikydavosi ne tik jos patarimų, bet ir sveikuolių sąjungos rekomendacijų grūdintis, aktyviai judėti, atlikti kvėpavimo praktikas, medituoti. „Ji rašė knygas norėdama padėti žmonėms. Ksavera pati visada ką nors darydavo dėl savęs. Dėl to iki pat mirties buvo šviesaus proto, konsultuodavo žmones, vesdavo paskaitas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Matyti iš ligų ir kančių išbridusius žmones kiekvienam sveikatos mokytojui yra dovana“,- teigia Sigita Labutienė.
Grikių iššūkis gimė visai netikėtai po Palangos ruonių šventės, sveikuolių komandai kartu pietaujant. Tuo metu Lietuvos sveikuolių sąjunga buvo pradėjusi vykdyti daug įvairių iššūkių. Bendraujant kavinėje, per keletą minučių gimė idėja, atsirado dvi taurės: į vieną jie pripylė vandens, į kitą kavinė paskolino grikių, Ksavera užsidėjo Simono Dailidės akinius, nusifotografavo ir buvo nufilmuotos taisyklės. Pirmaisiais iššūkio metais ši ypatinga moteris įkvėpė 17 000 žmonių prisijungti į 30 dienų iššūkio grupę ir laikytis iššūkio. „Džiaugiamės galėdami tęsti šią tradiciją“,- šypsosi Sigita.
Intensyvus kursas mamoms “Prašau, mama, nešauk”
Grikių iššūkio, skirto Ksaveros Vaištarienės atminimui, taisyklės:
-
Vieną, dvi arba tris dienas per savaitę valgyti TIK grikius. Galima ant jų užsiberti ir išmaišyti vieną-du šaukštus sėlenų (kviečių, avižų, rugių). Geriausia pasirinkti konkrečias savaitės dienas, pvz.: pirmadienis, trečiadienis, penktadienis. Galima valgyti tik grikius ir tris dienas iš eilės, tačiau pradedantiems to nerekomenduojame.
-
Grikiai – paprasti, rudi, skrudinti, iš parduotuvės. Kas rasite kažkur kitur – irgi gerai. Vietoje grikių tinka ir avižiniai dribsniai ar kitos kruopos. Naudojant kitas kruopas, jas naudokite ir viso iššūkio metu. Kodėl geriau rinktis skrudintus, o ne žalius grikius, paaiškinsime iššūkio metu.
-
Vienos grikių dienos maisto norma – viena stiklinė grikių kruopų, užpiltų 1,5-2 stiklinėmis verdančio vandens, kad grikiai išbrinktų. Vandenyje mirkyti maždaug 30 min. Gautą masę padalinti į tris dalis. Tai sudarys tris stiklines ir jos bus visos dienos maistu: pusryčiais, pietumis ir vakariene. Avižinius dribsnius galima ruošti prieš kiekvieną maitinimąsi, nes jie greičiau išbrinksta. Vienam kartui (turi išeiti stiklinė maisto), galima dėti pusę šaukšto sėlenų. Jei žmogus jaučiasi labai alkanas, gali papildomai pasidaryti dar vieną porciją. Jokių priedų: cukraus, druskos, aliejaus ar prieskonių į maistą dėti negalima.
-
Dar vienas būdas – iš vakaro užmerkti nuplautus grikius šaltu vandeniu ir palikti brinkti per naktį. Ryte reikės tik pasišildyti reikiamą kiekį grikių.
-
Jei kruopos pakankamai šlapios, vandens grikių dienomis gerti nereikia. Dieną, kai valgote tik grikius, galima išgerti ne daugiau nei 1,5 stiklinės vandens, o dar geriau – vietoje jo – petražolių arbatos (tinka ir džiovintos, ir šviežios). Ją taip pat padalinkite į tris dalis ir mažais gurkšneliais išgerkite prieš valgydami grikius, geriausia – likus 30 min iki valgymo. Išeis po pusę stiklinės prieš maistą. Ne grikių dienomis galima vandens gerti tiek, kiek norisi.
-
Intensyviai sportuojantys reguliuoja suvartojamų grikių ir vandens kiekį patys pagal savo poreikius.
-
Kitomis iššūkio dienomis valgomas tik vegetarinis maistas (be mėsos, be kiaušinių ir be žuvies, pieno produktai tinka). Tiem, kam trūks idėjų vegetariniams patiekalams, grupėje ras įvairių receptų, įkelsime nuorodų, rekomendacijų. Viso iššūkio metu venkite saldumynų, baltų miltų produktų.
-
Sergantys įvairiomis ligomis, taip pat ir II tipo diabetu bei vartojantys vaistus taip pat gali jungtis prie iššūkio ir vaistus iššūkio metu vartoti kaip paskirta gydytojų. Stebėkite savo savijautą ir dėl vaistų dozių mažinimo tarkitės su gydytojais.
-
Nedidelis kavos puodelis be cukraus ryte net ir grikių dienomis gali išlikti! Tik tuomet reikia atitinkamai sumažinti petražolių arbatos kiekį.
-
Alkoholis (visais pavidalais) ir tabakas viso grikių iššūkio metu nevartojami.
-
Kadangi dalyvių daug, yra ir naujokų, ir dalyvaujančių iššūkyje ne pirmą kartą, prašome senbuvių korektiškai ir supratingai nukreipti naujai dalyvaujančius reikiama linkme, padėti jiems suprasti ką ir kaip daryti. Klausimus sisteminsime ir atsakymus pateiksime atskirais įrašais Facebook grupėje.
Agnieta Jonikienė, www.sveikuoliai.lt
1 komentaras apie “Grikių iššūkis – Ksaveros Vaištarienės sumanytas pavasario organizmo valymas – prasideda!”
Labai laukiu šio iššūkio. Jau šiandien pradėjau grikiais pusryčius. Bet sergu tai skysčių padauginti teks.