Šiandien, kai sveikata yra supaprastinta iki piliulės, o tarpusavio santykiai labiau panašūs į vienas kito eksploatavimą, žmogus vis labiau tolsta nuo paprastų laimingo gyvenimo būdų. Lietuvos sveikuolių sąjungos (LSS) vadovai kviečia sugrįžti prie esminių, laiko patikrintų principų: natūralaus gyvenimo ritmo, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo ir švaros. Šie paprasti, nekintantys kasdienybės pagrindai padeda atkurti emocinę pusiausvyrą, atsikratyti ligų, susigrąžinti sveikatą, energiją, atkurti darnius santykius ir vėl pajusti tvirtą pagrindą po kojomis.

LSS prezidentas Simonas Dailidė dalinasi, kad aplinkos ir kasdienės rutinos pakeitimas bent kelioms dienoms daro didelę įtaką žmogaus emocinei ir fizinei sveikatai bei gali paskatinti dideliems pokyčiams. „Stovyklose man visuomet įsimena, kaip pasikeičia žmonės: su kokia nuotaika jie atvyksta ir su kokia išvyksta. Prisimenu merginą, kurią į jaunimo stovyklą atvežė tėvai. Ji verkė, nes labai nenorėjo pasilikti, tačiau stovyklos pabaigoje verkė jau dėl to, kad nenorėjo išvykti – jai taip patiko“, – pasakoja S. Dailidė.
Pasak regėjimo gerinimo stovyklų pradininkės Sigitos Labutienės, kiekvienoje iš jų įvyksta kas nors svarbaus ir reikšmingo. „Nepriklausomai nuo to, kiek metų vaikas žvairavo, stovykloje staiga jis nustoja žvairuoti trečią-ketvirtą dieną. Arba dalyviai atsiveža kelias poras akinių ir silpnesni akiniai tampa per stiprūs. Kai kurie vyresnio amžiaus žmonės atvyksta su rimtom diagnozėm, po operacijų, insulto, su pažengusia katarakta, glaukoma, o stovyklos pabaigoje jie mato gerokai plačiau ir daugiau. Pavyzdžiui, 86 m. dalyvis Juozas po pusės metų pratybų sugebėjo susigrąžinti vairuotojo teises, kurių jam gydytojai neleido išduoti dėl susiaurėjusio akipločio“, – džiaugiasi LSS valdybos narė.
Regėjimo gerinimo stovykla „Šalin akinius!”
Laisvė būti savimi
LSS valdybos narė Lukrecija Augustaitytė sako, kad pagrindinis motyvas keisti gyvenimo būdą yra bloga savijauta, ligos, energijos stoka ir depresinės nuotaikos. „Ateina suvokimas, kad mes galime savo gyvenimą pakreipti kita vaga, žymiai prasmingesne, išlaisvėti nuo kasdienių įpročių, kurie veda į kančią“, – mintimis dalijasi L. Augustaitytė.

Anot S. Labutienės, dažnai žmonės poilsį sieja su ilgesniu miegu, skanesniu maistu, pramogomis. Žvelgiant iš vienos pusės, lyg bandoma atitrūkti nuo kasdienybės ir rutinos, tačiau poilsiu ar atsipalaidavimu tai sunku pavadinti. „Atsipalaidavimas žmogui suteikia visišką pasitikėjimą tuo, kas vyksta, ir ramybę dėl to, kas vyksta. Tai būsena, kurios taip pigiai nepasieksi. Šiais laikas net pailsėti žmonėms sunku, nes jau retas gali pabūti vienas su savimi, gamtoje, nurimti. Internetas laiko žmogų nuolatiniame socialiniame triukšme. Sveikatingumo stovyklos padeda pastebėti tuos dalykus, kurie alina žmogaus psichinę ir fizinę sveikatą, taip pat duoda įrankius, kaip ją palaikyti grįžus namo“, – sako moteris.
Prasiplečia jaunimo galimybių ribos
Dažnai atrodo, kad vaikams ir jaunimui sveikas gyvenimas yra neįdomus, nuobodus ir sunkus. LSS prezidentas Simonas Dailidė sako, kad yra visiškai atvirkščiai: “Daug metų dirbdamas su jaunimu pastebiu, kokia didelė dovana jiems yra stovykla “Laisvės kodas”, kaip jie grįžta į ją kasmet. „Čia yra ugdomas sąmoningumas, mokomasi sveikos gyvensenos įpročių ir daug ko, ko mokykloje nemoko. Paauglystėje labai svarbūs yra autoritetai, į ką lygiuojiesi. Deja, kažkuriuo metu tėvai nustoja jais būti. Pavyzdžiui, aš buvau nusekęs visai prastais autoritetais. O čia, stovykloje, gali rasti pozityvius, įkvepiančius žmones, į kuriuos norėtų lygiuotis paauglys“, – sako S. Dailidė.
Vaikų ir Jaunimo stovykla „Laisvės kodas” – 2025!
Kitas vasaros nuotykis, į kurį kviečiami paaugliai – stovykla „Laukiniai“. Tai savaitę trunkantis nuotykis 1000 žvaigždučių viešbutyje – gamtoje. Dalyviai su vadovais visą savaitę gyvena miškuose, miega palapinėse, gaminasi maistą ant laužo, mokosi paprastų išgyvenimo gamtoje dalykų. „Žmonės vis mažiau būna gamtoje, nebestovyklauja, yra pamiršę, kaip tą daryti, bijo. Pilna mitų, kad norint leisti laiką gamtoje, reikia labai visko daug turėti, mokėti, žinoti kažkokias ypatingas vietas. Tai šioje stovykloje tuos visus stereotipus sulaužome, jei kas ko nemoka, išmokstame. Po jaunuolių stovyklų, neretas jaunuolis ir tėvus daug ko išmoko, ištempia į gamtą“, – sako S. Dailidė.
Būti laimingu galima išmokti
Santykiai šeimoje labai dažnai priklauso nuo to, kiek mes patys mokame būti laimingais. Tik laimingi žmonės gali užauginti laimingus vaikus. Pretenzijos, kaltinimai, reikalavimai, blogos nuotaikos demonstravimas yra dažnas įrankis, kuriuo bandoma atkreipti į save dėmesį, gauti tai, ko norime, kad patirtume tariamą laimės akimirką, tačiau visa tai gali būti pakeista kitomis priemonėmis, kuriančiomis ilgalaikį ir nesibaigiantį laimės jausmą.
SVEIKOS GYVENSENOS STOVYKLA „Laimės galima išmokti” – 2025

Anot stovyklos “Laimės galima išmokti” organizatorės Eglės Kislovski, joje suteikiamos žinios ir įrankiai, kaip prisiimti atsakomybę už savo laimės kūrybą. „Stovykla yra visiems, kas nori pailsėti, tapti laimingesni, atgauti jėgas, kas domisi ar nori pasidomėti sveiku gyvenimo būdu, santykių psichologija, patirti ryto saulės patekėjimą, vandens maudynių malonumus, pabendrauti su lektoriais, įkvepiančiais pavyzdžiais. Stovykla yra tiek šeimoms, tiek vienišiems, ieškantiems, norintiems kurti sveikus santykius. Didelis privalumas yra tas, kad tol, kol tėvai būna užsiėmimuose, mes prižiūrime jų įvairaus amžiaus vaikus. Norime pakviesti šeimas sulėtėti, pabūti prasmingai kartu, bent savaitei pamiršti buitį ir atrasti laiko gilesnėms temoms“, – pasakoja ji.
LSS viceprezidentė Kristina Ragauskaitė pažymi, kad į stovyklas visuomet susirenka kažkuo tarpusavyje susiję žmones ir pabuvimas tarp bendraminčių kartu su įkvepiančių lektorių paskaitomis leidžia į kasdienius dalykus pažvelgti iš naujos perspektyvos ir kartais iš esmės pakeisti gyvenimą.
Senjorų stovykla „Mes galim!”
„Senjorų stovyklų tikslas yra įkvėpti vyresnio amžiaus žmones gyvenimo džiaugsmo. Daugelis į aukso amžių perėjusių senjorų jaučiasi vieniši, išgyvena pabaigos ir beprasmybės jausmą. Mes siekiame pakeisti jų požiūrį ir priminti, kad jie vis dar gali jaustis gerai, gali mokytis, mylėti, ieškoti savo gyvenimo prasmės iš naujo. Jie neprivalo sirgti bei gerti vaistus, tam užtenka ir natūralių priemonių“, – tikina K. Ragauskaitė.
www.sveikuoliai.lt