Karolis Dineika 1898 – 1980

Dalintis

KAROLIS DINEIKA, (gimė 1898 m. kovo 15 d. Rygoje, mirė 1980 m. rugpjūčio 13 d. Druskininkuose). visą savo gyvenimą pašventęs Lietuvos sveikatingumui, nuėjęs sudėtingą kelią nuo vieno iš pirmųjų fizinio lavinimo propaguotojų, pedagogo, psichologo iki gydomosios fizinės kultūros parko ir respublikinio metodinio centro Druskininkuose kūrėjų. Parašytos knygos ir įvesta psichofizinės treniruotės sąvoka itin populiarios, jomis vadovaudamasis žmogus atranda savo individualų kelią stiprindamas savo sveikatą ir kovodamas su sunkiomis ligomis.

K.Dineika – gydomosios fizinės (kūno) kultūros specialistas. 1923 m. – 1926 m. studijavo Kauno universitete. 1945 m.-1949 m. Kūno kultūros instituto direktoriaus pavaduotojas. Nuo 1952 m. Druskininkų gydomosios fizinės kultūros ir klimato terapijos parko, suorganizuoto jo iniciatyva, vedėjas. Su kitais 1920 m. įkūrė fizinio lavinimo sąjungą, 1922 m.- Lietuvos gimnastikos ir sporto federaciją, buvo jų pirmuoju pirmininku. Propagavo klasikines ir liaudies sporto šakas. Kai 1920 metais mūsų šalyje buvo pradėta kurti Lietuvos fizinio lavinimosi sąjunga (LFLS), vienas jos iniciatorių – Karolis Dineika – svajojo, kad tai bus sveiko sporto sąjunga. Tačiau LFLS nuėjo tik vardan pergalių ir rekordų keliu. Tada K.Dineika pakvietęs draugėn daktarą J.Eretą, 1922 m. balandžio pabaigoje įsteigė Lietuvos gimnastikos ir sporto federaciją (LGSF). Jos tikslus K. Dineika išvardijo knygelėje ”Moters kūno kultūra”: ”Lyg šiol buvusios organizacijos veikė neatsižiūrėdamos į somatologijos (fiziologijos, higienos) reikalavimus ir netaikė mankštos nei amžiui, nei lyčiai. Federanto(-ės) priedermė yra: 1) kūno kultūrą laikyti ne sau tikslu, bet viena krikščioniškąja auklėjimo priemone. Fizinis lavinimas turi būti poilsis po darbo ir pasiruošimas darbui; 2) Federantės(-as) turi vykdyti higiena, k.a., susilaikymas lytiniuose santykiuose, gėrime svaigiųjų gėrimų, rūkime ir t.t”.

Knygos: “Fizinė kultūra – sveikatos šaltinis” (su K.Labanausku,1959), “Gydomoji fizinė kultūra”(1961), “Kvėpavimas, judėjimas, sveikata”(1966, rus.), “Moters grožis, sveikata”(1975), “Judėjimas, kvėpavimas, psichofizinė treniruotė” (1981, rus.; 1984, liet.).

1 komentaras apie “Karolis Dineika 1898 – 1980”

  1. Lietuvos atkūrimo 100-osioms metinėms paminėti 2018-02-07 Druskininkų „Saulės” pagrindinėje mokykloje paminėsime K.Dineiką pašventusį Lietuvos sveikatingumui, nuėjusiam sudėtingą kelią , vieno iš pirmųjų fizinio lavinimo propaguotojų, pedagogo, psichologo ir gydomosios fizinės kultūros Druskininkų parko įkūrėju.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite:

Scroll to Top

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.