KORIFĖJAI

Žymiausi Lietuvos mokslo ir meno sveikuoliai

VYDŪNAS (1868 – 1953)

Savo filosofija ir asmeniniu pavyzdžiu tiesęs kelius sveikai gyvensenai, suformulavęs sveikatos filosofiją, nagrinėjęs tautos dorą kaip būtiną sveikatos sąlygą, garsėjęs kaip vegetaras. Teigė, jog žmoguje reiškiasi visi dvasinės visumos elementai. Jis esąs mikrokosmosas ir aukščiausia evoliucijos pakopa. Kūnas, gyvybė, geismai, protas atstovauja reiškinių pasauliui.

ANTANAS MACEINA (1908 – 1987)

Ne tik apibrėžęs laisvės sampratą, bet ir parodęs, kad žmogus gimsta laisvas ir be laisvės negali būti Dievo meilės ir meilės apskritai. A.Maceina sukūrė savitą kultūros ir religijos filosofiją. Kultūrą laikė žmogaus kūrybine veikla, kuri kuriama tik materijoje. Ji skiriasi nuo Dievo ir gamtos kūrybos, kurių pirmoji yra kūrimas iš nieko, antroji – potencijos realizavimas. Kultūra, pasak A. Maceinos, yra žmogaus dvasios ir gamtos sintezė, regimuose kultūros pavidaluose įkūnijama individualios žmogaus dvasios struktūra.

KAROLIS DINEIKA (1898 – 1980)

Visą savo gyvenimą pašventęs Lietuvos sveikatingumui. Parašytos knygos ir įvesta psichofizinės treniruotės sąvoka itin populiarios, jomis vadovaudamasis žmogus atranda savo individualų kelią stiprindamas savo sveikatą ir kovodamas su sunkiomis ligomis. Kūno kultūrą laikė ne tikslu, bet viena iš auklėjimo priemonių. Fizinis lavinimas turi būti poilsis po darbo ir pasiruošimas darbui.

STASYS ŠALKAUSKIS (1886 – 1941)

Vienas produktyviausių Lietuvos mokslininkų. Savo gyvenimą pašventė tam, kad sudarytų ir skelbtų tvirtai ir plačiai filosofija pagrįstą pasaulėžiūrą. Žadino tautos kultūrinę pažangą. Gilus mąstytojas, objektyvus tiesos ieškotojas ir drąsus jos skelbėjas, pasižymėjęs džentelmeniškumu ir krikščioniškumu, stengėsi suderinti antgamtiškumą ir prigimtį, tradiciją ir pažangą, skirtingas žmogaus veiklos apraiškas sudėlioti į logišką visumą. Stiprios asmenybės materialinis pagrindas – stipri sveikata ir psichofizinis pajėgumas, kuri pasižymi idealo meile, proto gyvumu, doriniu jautrumu, pasiryžimu tobulėti ir optimizmu.

Scroll to Top

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.