Naujas iššūkis mąstyti plačiau: 30 dienų be vienkartinių sprendimų

Dalintis

Naujas iššūkis mąstyti plačiau: 30 dienų be vienkartinių sprendimų

Lietuvos sveikuolių sąjunga ir „Kūrybos kampas 360” kviečia 30 dienų skirti sąmoningesniems ir aplinką tausojantiems sprendimams. Prieš keletą metų šių organizacijų rengtas iššūkis „Be vienkartinių indų” Facebook grupėje „30 dienų iššūkis“ sulaukė daug žmonių ir žiniasklaidos dėmesio, o su juo ir gražių rezultatų. Netrukus po iššūkio degalinių tinkluose šalia neperdirbamų vienkartinių puodelių atsirado galimybė įsigyti daugkartinio naudojimo puodelius. Šį kartą organizatoriai nori plačiau pažvelgti į viekartinių daiktų naudojimą.

Viskas turi savo kainą

Vienas iš iššūkio organizatorių – kaunietis Giedrius Bučas (47 m.), socialinės iniciatyvos „Kūrybos kampas 360°“ įkūrėjas sako, jog vienkartniai sprendimai – tai visi daiktai ir veiksmai, kurie yra netvarūs, trumpalaikiai. Tie kurie eikvoja mūsų Žemės resursus ir sukuria kalnus atliekų. Dažnai tai veikia ir mūsų psichoemocinę būseną, sveikatą, tačiau mes to nepastebime arba sąmoningai apie tai negalvojame, nes tie kurie tuos sprendimus mums parduoda, deda daug pastangų, kad įteigtų mums tai kaip būtinybę.

Vilnietė Dovilė Jadenkutė (22 m.) ne vienoje darbovietėje buvo pavadinta “rūšiuotoja”, “žaliąja” ar pan. Ir tai neskambėjo kaip komplimentai. Veikiau kaip žodžiai, pasakantys, kad ji elgiasi išskirtinai – taip, kaip aplinkai yra nepriimtina. Anot iššūkio koordinatorės poreikį neretai mums padiktuoja aplinka – tam tikros progos (šventės, gimtadieniai, vestuvės, mokykla, darbovietė, šeima, bendruomenė). O mes sąmoningai ar nesąmoningai stengiamės pritapti.

„Galimybė prisitaikyti ar sutapti su dauguma. leidžia jaustis patogiai ir saugiai. O mes visi norime būti bendruomenės dalimi, būti priimti. Dėl to bandome išpildyti tam tikrus reikalavimus: atitinkamai rengtis, puoštis, turėti naujausius įrenginius, kuo aukštesnes pareigas, prabangiai įsirengti namus, būti aktyvūs, socialūs, organizuoti susibūrimus, vaišes, išvykas ir keliones. Taip pat fiksuoti kiekvieną akimirką ir dalintis jomis socialiniuose tinkluose. Tačiau ar išpildę visas sąlygas ir grįžę namo jaučiames laimingi? Ar tiesiog pavargę? Juk galiausiai turime nuspręsti, ką daryti su visais tais daiktais, kurių prisipirkome tai vienintelei progai išpildyti ir kurie dabar tik užima vietą namuose. Be viso to, niekas neatsiranda iš niekur – viskas, ką mes perkame ir vartojame turėjo būti kažkur pagaminta, kainavo resursus, kitų žmonių laiką ir darbą. Tiek pat, jei ne daugiau, kainuos ir tų daiktų perdirbimas ar utilizavimas. Todėl ar nebūtų verta pagalvoti, prieš pildant eilinius aplinkos lūkesčius, ar tai, ko imamės, tikrai yra naudinga mums ar mūsų aplinkai?“, svarsto mergina.

Vaikų ir jaunimo stovykla “Laisvės kodas-2022”

Vienas lauke – karys!

Net jei visas pasaulis paskendęs vartojimo kultūroje, kiekvienas mes galime keistis ir keisti aplinką. Mažais ar dideliais žingsniais, tačiau galime.

„Kiekvienas AŠ gali keisti, AŠ vartotojas, Aš gamintojas, AŠ politikas, Aš kūrėjas, mažas ir didelis. Mažais žingsneliais, pradedant nuo savęs galime daug pakeisti – keisimės mes, keisis aplinka. Nėra vieno atsakymo kas už tai atsakingas, tačiau žinau vieną – mūsų, vartotojų yra daug daugiau nei gamintojų ir politikų kartu sudėjus, vadinasi mes galime keistis. Kiekvienas mūsų veiksmas, pirkimas yra balsavimas reikia ar nereikia mums įvairių sprendimų ar produktų. Kalbant apie perteklinį vartojimą, mes, vartotojai, dažniausiai balsuojame savo pinigine“, – tvirtina G. Bučas, gamtosauginės Prezidento V. Adamkaus premijos laureatas.

„Didžiausia bėda, kad dažnai nežinome ar nepagalvojame, kaip tam tikras daiktas atkeliauja į mūsų rankas, kokia jo kilmė ar kiek resursų reikėjo jam pagaminti. Todėl ilgai nesvarstę perkame. Tačiau jei reikalautume aiškumo ar atsisakytume pirkti, gamintojai susimąstytų ir bandytų prisitaikyti prie atsiradusių naujų poreikių. Vienas lauke – ne karys? Karys, jei imasi iniciatyvos. Išsiskirdami savo požiūriu ir veiksmais galime daryti įtaką mus supančiai aplinkai, šeimai, draugams, būti pastebėti ir pasekti. O jei ir nepavyks pakeisti aplinkos, bent patys galėsime būti ramūs, kad elgiames remdamiesi savo, o ne kitų, požiūriu ir vertybėmis. Aš tikiu, kad teisingi veiksmai galų gale vis tiek būna atpažinti ir įvertinti“, – teigia Dovilė.

Sveikos gyvensenos stovykla “Į Laisvę”- 2022

Iššūkis skatina domėtis savo sprendimais

Iššūkio tikslas yra 30 dienų – sąmoningai vertinti kasdienius savo sprendimus, susijusius su mus supančiais daiktais. Tai plati tema, apimanti įvairių kasdienių daiktų pirkimą, pradedant nuo vienkartinio kavos puodelio iki naujo telefono, rūbų ar dovanų draugams. Neretai daiktai tam tikra prasme tampa pagrindiniais streso ir nerimo šaltiniais. Kartais turėdami daug jaučiames lyg visai nieko neturėdami, pvz., artėjant išskirtinei progai nežinome, ką apsirengti, ką išrinkti dovanų šeimos nariams ir draugams, kaip įsirengti, papuošti namus. O tai skatina norą pirkti dar daugiau. Šiandien taip lengva įsigyti gražių daiktų, tačiau tampa gana sudėtinga, kai jų mums nebereikia. Todėl iššūkio metu apsvarstysime  įvairių daiktų poreikį, situacijas, verčiančias juos įsigyti bei jų gamybos daromą žalą aplinkai, daiktų antrinį pritaikymą, pernaudojimą ir perdirbimą, paliesime maisto pakuočių temą.

Kiekviena iššūkio savaitė bus skirta tam tikrai temai ir turės po užduotį. Tiesa, kiekvieną savaitę užduočių vis daugės – kadangi stengsimės suformuoti naujus įpročius, atlikę kiekvienos savaitės užduotį ją kartosime ir ateinančias savaites. Todėl paskutinę, ketvirtą, savaitę, reikės atlikti net 4 užduotis. Tikėsimės, kad įgyti nauji įpročiai dalyviams atrodys naudingi – nebus pamiršti ir iššūkiui pasibaigus.

Iššūkio turinys remiasi “Atsisakyti, sumažinti, panaudoti dar kartą (rasti naują paskirtį), perdirbti” modeliu (angl. “Refuse, Reduce, Reuse (Repurpose), Recycle”).

Regėjimo gerinimo stovykla “Šalin akinius!”-2022

Kviečiami dalyvauti visi, kurie nori 30 dienų laikotarpį (greičiausiai ir ilgiau, iššūkiui pasibaigus) gyventi kitaip – nesivadovauti aplinkos diktuojamom sąlygom, dažniau sąmoningai priimti įvairius sprendimus. Taip pat tie, kurie mėgsta sau kelti iššūkius. Jei esate gyvenimo kryžkelėj – gal čia rasite savo atsakymą, ko arba kaip, kokiu būdu norite siekti. Dalyvauti iššūkyje galima prisijungus prie Facebook grupėje „30 dienų iššūkis“. 

Sigita Kriaučiūnienė

www.sveikuoliai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite:

Scroll to Top

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.