Noras ir poreikis kontroliuoti – įprotis, dėl kurio gali sutrikti regėjimas

Dalintis

V. H. Beitsas, gerai pasaulyje žinomas amerikiečių oftalmologas, tvirtino, kad vienintelė regėjimo sutrikimo priežastis – įtampa ir stresas, kylantis iš žmogaus vidinių nuostatų, stereotipų, požiūrio į pasaulį, vykstančius įvykius. Daugelis žmonių įtampą ir stresą supranta visiškai kitaip: juos nervina kaimynai, geopolitinė situacija, įtemptas darbas, bjaurūs viršininkai, kraunantys ant pečių tiek, kad pavilkti vos įmanoma, nervina vyrai/žmonos (dažniausia tik savi, nes kitų tai – normalūs žmonės), vaikai ir pan.

Šį kartą – apie nesąmoningą įprotį viską ir visur kontroliuoti, kuris yra būdingas visiems funkcinius regėjimo sutrikimus turintiems suaugusiems žmonėms. Informacija ypatingai aktuali trumparegiams.

Regėjimo gerinimo savaitgalis | Šiauliai

Kontrolė – viena iš puikybės formų

Kontroliuojantis žmogus paprastai apie save galvoja taip: “Aš tikrai žinau, kaip viskas turi būti, kitų nuomonė nėra svarbi, kitais pasitikėti neverta, nes jie negali padaryti visko taip gerai, kaip aš. Kadangi aš viską žinau, aš įvedinėsiu savo tvarką ir paaiškinsiu kitiems kaip ir ką reikia daryti: ten neik, eik ten, to nedaryk, o tą daryk, kalbėk ne taip, o va taip, stok mokytis ten, o ne ten ir pan.

Tokio žmogaus tonas dažniausiai yra nurodinėjantis, jis savo nurodymus išsako laikydamasis atitinkamos kūno pozos, o žvilgsnis smerkiantis ir ugninis. Moterys apskritai gali viską savo žvilgsniu pasakyti. Ypatingai gerai dirba kontroliuojančio žmogaus rodomasis pirštas, kai jis ką nors aiškina, bando įrodyti savo tiesą ir nurodinėja.

Kontroliuojančiam sunku priimti kitų pagalbą, nes tai – išdidus žmogus. Jis nenori, kad kitas žmogus būtų didingesnis, todėl stengiasi duoti daugiau nei kiti, rūpintis kitais daugiau nei kiti, prisiimti atsakomybės daugiau nei kiti ir pan. Jam patinka santykiuose daugiau duoti, bet sunku priimti pagalbą iš kitų. Nes jis gi pats viską gali. Nenori priklausyti nuo kitų, nes iš jo gi viskas išplaukia.

Regėjimo gerinimo stovykla “Šalin akinius!” | RUDUO 2020

Santykiuose kontroliuojantis praranda atgalinį ryšį

Jei aplinkiniai nesilaiko kontroliuojančio duodamų instrukcijų ir nustatomų taisyklių, jis dažniausiai jaučia susierzinimą, pyktį ir nepasitenkinimą. Tonas iš karto tampa pretenzingas, reikalaujantis, kaltinantis, priekabiaujantis. Visiems aplinkiniams tai reikia kažkaip ištverti…

Aplinkiniai žmonės kontroliuojančiam yra tik resursai, ištekliai, kurie vykdys jo valią. Kadangi santykiuose visada veikia dvi pusės, kontroliuojantis žmogus praranda atgalinį ryšį juose. Jausdamas viršenybę prieš kitus, žmogus nesudaro galimybės įvykti mainams. Nes viskas plaukia tik iš kontroliuojančios pusės, santykiai nukreipti nuo savęs – kitiems.  Žmogus pasitiki tik savimi, tik savo galimybėmis, savo ištekliais, žiniomis, charakterio savybėmis.

Jam sunku bendradarbiauti, sunku deleguoti darbus. Nes pačiam gaunasi greičiau ir geriau, lengviau nei kitiems. Sunku klausytis. Nes jis viską žino. Net jei ir girdi, kad kažkas kitas kalba, laukia, kad kuo greičiau pabaigtų kalbėti. Nes reikia pratęsti, pasakyti savo nuomonę. Jis taip susikoncentravęs į save, savo gebėjimus, savo žinias kaip viskas turi būti, kad tai neleidžia klausytis kitų. Todėl santykiai su aplinkiniais – paviršutiniški ir trumpalaikiai.

Kontroliuojantys – veiklūs ir sėkmingi žmonės

Tokie žmonės paprastai yra labai veiklūs, turi daug jėgų ir idėjų. Ir kai viskas sekasi puikiai, pavyksta pasiekti aukštų rezultatų, jie dar kartą sau ir visiems įrodo, kokie jie sėkimngi, kaip jie gali ir moka, kaip jiems sekasi. Todėl iš aplinkinių tikisi padoraus pripažinimo, pagyrimo ir paklusimo. Iš sėkmės atsiranda lūkestis, kad visi aplink darys taip, kaip sako kontroliuojantis.

Esminė kotrolės priežastis – baimė

Priežastis, dėl ko žmogus viską nori kontroliouti – baimė ir nepasitikėjimas. Baimė viską paleisti, nes gali nutikti kažkas baisaus… Kadangi žmogus patį save padaro svarbiausiu pasaulio centru, užima visagalio padėtį, dingsta supratimas, kad yra kažkas aukščiau, kas viską kontroliuoja: saulėtekius, saulėlydžius, žolės kalimąsi pavasarį, metų laikų kaitą ir pan. Nes gi AŠ centre, AŠ užimo valdovo padėtį, nėra daugiau nieko, kuo galima pasitikėti. Todėl stengiasi visada keisti situacijas pagal savo supratimą, daryti tvarką gyvenime, bet tai neapsakomai iškankina, žmogus nuolat būna įsitempęs.

Kaip atsikratyti įpročio kontroliuoti ir save sureikšminti

Jei aiškiai suprasime, kad noras ir poreikis kontroliuoti kelia įtampą, išvargina ir išsunkia, atsikratyti šio įpročio bus gerokai lengviau.

  1. Leiskite atsirasti tokiai idėjai savo galvoje, kad jūs galite NE VISKĄ, kad apskritai nieko šiame pasaulyje nekontroliuojate ir mokykitės deleguoti darbus, prašyti jums padėti, priimti kitų pagalbą.
  2. Susitikę su bet kokiu žmogumi bandykite suprasti, koks ypatingas to žmogaus vidus. Tai galėsite padaryti tik klausydamiesi ir girdėdami, o ne stengdamiesi paaiškinti kaip reikia gyventi. Mokykitės klausyti. Ir jei tai jums artimas žmogus: vaikas, žmona ar vyras, nesvarbu ką jūs darote tuo metu, palikite viską nuošalėje ir klausykitės. Užduokite klausimus, kurie vers žmogų dar labiau pasakoti, giliau atsiverti. Tai padės jums kurti tikrus santykius.
  3. Mokykitės kantrybės ir laukti, kol kitas darbą padarys savo tempu, o ne tokiu, kokiu padarytumėte jūs. Tarkime, paprašėte išnešti šiukšles ir niekas staiga nepašoko nuo lovos vykdyti jūsų nurodymo. Laukite. Stebėkite. Be pretenzijų. Jei tai bus per ilgas laiko tarpas ir šiukšlės liks neišneštos, švelniai paprašykite dar kartą. Žmonės užmiršta kartais.
  4. Nustokite žiūrėti į kitus žmones kaip į priemones ir išteklius tikslams, tvarkai, ramybei, pasitenkinimui pasiekti. Ugdykite savo jautrumą, atjautą kitiems, rodykite rūpestį, švelnumą. Bandykite pažinti kitus žmones tokius, kokie jie yra, sužinoti apie jų savybes, pomėgius, šeimas, laisvalaikį, vertybes.
  5. Mokykitės pasitikėti kitais ir aplinka. Bendradarbiaudami užimkite mokinio poziciją ir leiskite pasireikšti kitiems. Net jei kiti ir klys, jūs turėsite galimybę pasakyti kur ką galima daryti kitaip. Taip šalia esantiems žmonėms bus gera šalia jūsų

Senovės Indijos knygose rašoma, kad vienintelis valdovas šioje visatoje yra Dievas. Ir tas, kuris supranta tai, išsivaduoja iš visų kančių. Linkiu visiems, dalyvaujantiems regėjimo gerinimo iššūkyje žengti bent keletą žingsnių link kontrolės paleidimo ir išsivadavimo iš įtampos.

Sveikatos mokykla Vilniuje (pritaikyta dirbantiems)

Sigita Kriaučiūnienė

www.sveikuoliai.lt

 

3 komentarai apie “Noras ir poreikis kontroliuoti – įprotis, dėl kurio gali sutrikti regėjimas”

  1. obaa, geras. nežinojau tokio dalyko. va kodėl dažnai direktoriai su akiniais būna:)) o galėtų nusiimti, jei verslą valdytų protingai, ne su diktatoriška kontrole, o normaliomis sistemomis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite:

Kita

Laumių kerai atgimsta pavasario lygiadienio maudynėse

Pavasario lygiadienio šventė – laikas, kai Baltiškos tradicijos atgimsta realybėje. Šis laikotarpis – kupinas apeigų ir paslaptingumo, žada nepaprastas patirtis ir pojūčius. Senovės baltams pavasario lygiadienis buvo svarbus laikotarpis, švenčiantis

Scroll to Top

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.