Šiais laikais, kai vis daugiau žmonių tampa užsidarę individualistai, įsikvėpti keisti tam tikrus įpročius, elgseną ir gyvenimo būdą gali būti sunku. Ypač kai tai liečia tokias subtilias temas kaip priklausomybės, romantinių santykių susigrąžinimas gimus vaikui ar lytinė sveikata. Lietuvos sveikuolių sąjungos (LSS) bendravimo vakarų tikslas yra atliepti žmonių poreikius ir padėti rasti atsakymus į savo klausimus.
Seksualinė moterų sveikata – vis dar tabu
Bendravimo vakarai yra skirti žmonėms, kurie yra ieškojimų kelyje, domisi kitų patirtimi ir jaučiasi „užstrigę” ieškodami atsakymų į savo klausimus. Anot gydytojos akušerės-ginekologės Veslavos Puskunigienės, tam, kad žmogus imtų sąmoningai keisti gyvenimo būdą ir įpročius, jis turi gauti kvalifikuotų žinių. Nors internete gausu straipsnių ir patarimų įvairiomis temomis, žmonėms sunku atsirinkti, kas yra tiesa.
![](https://www.sveikuoliai.lt/wp-content/uploads/2025/01/veslava-727x1024.jpeg)
„Bendravimo vakarų metu dalinsiuosi per aštuoniolika praktikos metų sukaupta gydytojos akušerės-ginekologės patirtimi. Žiniomis, kurios yra reikalingos moterims, mamoms, auginančioms paaugles, ir pačioms paauglėms. Lytinis švietimas paauglėms labai svarbus, nes dėl jo stokos didėja rizika ankstyvų ir nesaugių lytinių santykių, lytinių partnerių kaita, kartu auga lytiškai plintančių ligų, neplanuotų nėštumų bei abortų rizika ir tai gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, nevaisingumą ateityje, nėštumo komplikacijas. Paauglėms skirto vakaro tikslas yra pasidalinti profesionaliomis žiniomis, kaip tinkamai pasirūpinti savo lytine sveikata bręstant, bei padėti drąsiai ir sąmoningai žengti į moteriškumą”, – teigia V. Puskunigienė.
Gydytoja pratęsia, kad mamoms skirti seminarai padės joms tapti rūpestingomis ir žinančiomis mamomis savo paauglėms dukroms, drąsiai ir atvirai kalbėtis su jomis intymiomis temomis, atsakyti į visus rūpimus klausimus. Brendimo metu mergaitėms labai reikia artimo žmogaus – mamos – palaikymo, padrąsinimo, atvirumo, supratingumo, todėl labai svarbu įkvėpti ir palaikyti mamas, padėti joms lengvai ir atvirai kalbėti su dukromis apie lytinę sveikatą. Tuo metu bendravimo vakarai moterims leis giliau pažvelgti į jų lytinę sveikatą, aptarti aktualias temas bei daugiau sužinoti apie
I TEMA: MAMA, PADĖK MAN ŽENGTI Į MOTERIŠKUMO KELIĄ
Greitas gyvenimo tempas paverčia žmogų vienišu
LSS valdybos narė Sigita Labutienė sako, kad kol viskas gerai ir nėra didesnių problemų, bendravimas socialiniuose tinkluose, šeimoje, darbe lyg ir sukuria pilnatvės jausmą, tačiau jis greitai išgaruoja susidūrus su rimtesniais sveikatos, karjeros ar santykių šeimoje iššūkiais: „Tada nuoga realybė pradeda draskyti akis parodydama tikruosius draugus, jei jų lieka, paviršutiniškus santykius, kuriuose niekada nebuvo gylio, priėmimo, atjautos ir įsiklausymo. Tuomet pradedi suprasti, kad už savo fizinę ir psichinę sveikatą esi atsakingas tik pats ir niekam daugiau tavo problemos neįdomios. Atsiranda alkis tikrumui, savęs ir pasaulio pažinimui”.
![](https://www.sveikuoliai.lt/wp-content/uploads/2025/01/egle-ir-nalini1-768x1024.jpg)
Jai pritaria ir LSS stovyklų paaugliams organizatorė Eglė Kislovski. Anot jos, žmonėms trūksta tikro bendravimo, ne pasikalbėti apie tai, kaip sekėsi darbe, bet paliesti gilesnes temas. „Mes nebemokame nuoširdžiai kalbėtis, užuot išgyvendami situacijas, mes į jas reaguojame ir stengiamės kuo greičiau išspręsti. Bendravimo vakarai yra skirti atsakyti į žmonėms kylančius klausimus. Jie patys padiktuoja susitikimų temą, o kai žmogus konkrečiai žino, ko ieško, jis yra pasiruošęs pokyčiams.”
Gydytoja akušerė-ginekologė pratęsia, kad šiuolaikinė moteris yra veikli, visur skubanti, turinti daug darbų, tikslų, svajonių. Ji rūpinasi visais, tačiau dažnai pamiršta save, patiria stresą, nerimą, pervargsta, o tai daro didelę įtaką jos fizinei ir psichologinei sveikatai, kuri yra neatsiejama nuo moters lytinės sveikatos. Tikimasi, kad bendravimo vakarai padės moterims atsigręžti į save ir skirti daugiau laiko savo sveikatai.
BE KAINOS. Intensyvus kursas “Prašau, mama, nešauk”
Nuotolis suteikia papildomo saugumo
E. Kisloviski dalinasi, kad nuotoliniai susitikimai suteikia galimybę prisijungti žmonėms iš skirtingų pasaulio šalių ar Lietuvos miestelių. Tačiau tai kartu sukelia ir nemažų iššūkių, kadangi dalis žmonių vengia įsijungti kameras, išsakyti savo nuomonę, o tai apsunkina galimybę gauti reikiamus atsakymus. S. Labutienė vangiame mokinių įsitraukime įžvelgia ir privalumų.
„Bendravimo vakarų temos yra labai subtilios ir jautrios, kai kurie dalyviai neįsijungia kamerų, pakeičia vardus, bandydami išlaikyti savo privatumą. Kai kada neužduoda nei vieno klausimo, tik klausosi. Pradžia gali būti ir tokia. Apie savo problemas yra jautru kalbėtis, dalintis, todėl nuotoliniai susitikimai suteikia daugiau saugumo žmogui”, – sako ji.
V. Puskunigienė priduria, kad dažnai gydytojo akušerio-ginekologo kabinetas moterims, ypač paauglėms, kelia įtampą ir nejaukumą. O prisijungti prie seminaro namuose galima patogiai ir jaukiai įsitaisius prie ekrano.
Kodėl šie vakarai yra svarbūs?
![](https://www.sveikuoliai.lt/wp-content/uploads/2025/01/JF4A4286-683x1024.jpg)
S. Labutienė sako, kad bendravimo vakarus veda žmonės, įveikę rimtus gyvenimiškus iššūkius. Susitikimų metu jie dalinasi savo patirtimi ir netradiciniu žvilgsniu į kylančias situacijas. Įpročius keisti nėra paprasta: vieniems užtenka pusmečio, kitiems reikia dviejų metų, tačiau susitikimuose išgirstos istorijos leidžia tikėti, kad daug dalykų padaryti įmanoma.
„Randu prasmę gyventi per askezes, kai negaliu niekuo padėti šalia esančiam priklausomam žmogui. Gal ir norėtųsi lengvo greito kelio ar stebuklo, bet priimu kitą žmogų su jo visais sunkumais. Nukreipiau dėmesį nuo jo į save pačią, savo gyvenimą ir sveikatą. Žinoma, kartosiu ir klausysiu jūsų gerų patarimų, nes nebūna gerumo per daug, o prasmė ir kančia pasidaro tada ne tokia sunki”, – atsiliepia bendravimo vakaro dalyvė.
„Bendravimas apie askezes paskatino mane atsisakyti alkoholio. Visada norėjau tai padaryti, nes svaigalų vartojimas man keldavo baimę ir pasišlykštėjimą savimi. Kai pasidalinote savo tėvo istorija, pasijutau lyg man buvo pasiūlyta dar nepažinta, bet labai išganinga ir tvirta mentalinė platforma. Taigi jau ne vienas mėnuo – jokio šampano ar ko stipresnio. Be to, palaipsniui atsisakau saldumynų, baltų miltų gaminių. Dėl to pradėjau jausti save, vykdau savo asmeninius planus ir esu labiau atsipalaidavusi. Ačiū už šią temą, man jos labai reikėjo”, – sako kita bendravimo vakaro dalyvė.
Ieva Vidūnaitė, www.sveikuoliai.lt