Žiemos sezoną galima sutikti šiltai apsiklojus antklode arba išnaudoti imuninei sistemai stiprinti. Eilę metų maudynes šaltame vandenyje praktikuojantys sveikuoliai sako, kad tai yra tiesiausias kelias į laimingą gyvenimą ir kviečia gruodžio 1 d. kartu atidaryti žiemos sezoną visuose šalies miestuose ir miesteliuose.
Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentui Simonui Dailidei ledines maudynes prieš 13 metų atrasti padėjo ta pati sveikuolių sąjunga: „Papuoliau į būrį žmonių, kurie tai daro visada, net ir žiemą, ir taip pradėjau į šaltą vandenį lįsti kartu su jais, vėliau – ir vienas“.
Melkio mokyklos direktorius Tadas Stasytis, šaltame vandenyje besimaudantis apie dešimt metų, šia praktika pradeda kiekvieną dieną. Ji jam padeda tarsi gimti iš naujo ir atsišviežinti emociškai, fiziškai ir dvasiškai. „Jei vieną dieną praleidžiu dėl kelionės ar kitų priežasčių, kitą dieną jaučiuosi klampesnis, sunkesnis ir atrodo, kad kažko labai svarbaus nepadariau. Todėl vos grįžęs, su malonumu lekiu į tvenkinį“, – dalinasi T. Stasytis.
Radviliškyje vykstančių žiemos maudynių organizatorius Tadas Grimaila grūdintis pradėjo prieš devynerius metus: „Pamenu, įšokau į Baltijos jūrą ir man labai patiko jausmas, kuris aplankė išlindus iš vandens. Šiandien grūdinuosi kasdien ir ši praktika labai sustiprino mano imunitetą ir asmenybę. Kiekvienas įlindimas į vandenį yra valios pastangų reikalaujantis iššūkis ir aš jį įveikiu“.
Tuo metu ledines maudynes Elektrėnuose organizuojančiam Sauliui Girčiui šalčio praktika padėjo įveikti psichinę negalią: „Draugas pakvietė mane į Ruonių maudynes ir aš pirmąkart panėriau po vandeniu žiemą. Tą akimirką jaučiausi sveikas žmogus ir tai tapo mano kelio į sveiką gyvenimą pradžia“.
Priežasčių maudytis – daugybė
Kalbėdamas apie šalto vandens privalumus, ledinių maudynių Šiauliuose organizatorius Remigijus Daugėla išskiria naudą sveikatai. Pasak jo, grūdinimasis stiprina imuninę sistemą, didina atsparumą peršalimo ligoms, gerina kraujotaką, mažina streso lygį ir prisideda prie geresnės nuotaikos bei didesnio energijos lygio.
Visgi socialinis aspektas sveikuoliui yra ne mažiau svarbus nei fizinė sveikata: „Man svarbiausias aspektas yra bendrystė, kurią patiriame. Tai galimybė suburti bendraminčius, kartu sveikatintis ir dalintis pozityvia energija. Tokie susitikimai padeda žmonėms atsipalaiduoti, atrasti džiaugsmą būti gamtoje ir kartu gerai praleisti laiką“.
Pasak S. Dailidės, maudynės šaltame vandeny daro teigiamą poveikį emocinei, psichologinei ir dvasinei sveikatai, pakelia nuotaiką visai dienai. Be to, praktika padeda stiprinti imunitetą ir iš organizmo išvaryti visas ligas: „Maudausi, kad gerai jausčiausi, organizmas būtų stiprus, o kai organizmas stiprus, visos jo sistemos gerai dirba. Tada ir imunitetas laikosi ir hormonų veikla nesutrinka“.
S. Girčys dalinasi, kad maudymosi metu dopamino kiekis žmogaus organizme padidėja nuo dviejų iki dviejų su puse kartų ir laikosi ilgiau, todėl žmogus ilgesnį laiką jaučiasi geresnės nuotaikos. Praktikuojant ledines maudynes ilgesnį laiką, smegenys pripranta prie didesnio dopamino ir ima vengti stresinių situacijų, dažniau ieško pozityvo gyvenime: „Atkreipkite dėmesį į besimaudančius, jie plačiai šypsosi“.
Neigia dažniausius mitus
R. Daugėla sako, kad vienas dažniausių mitų apie maudynes šaltame vandeny yra tai, jog gali nušalti galūnės, peršalti inkstai, kiti vidaus organai, o vyrams atsirasti erekcijos sutrikimų: „Pažįstu daug žmonių, kurie ne vienerius metus maudosi šaltame vandeny ir nė vienas nėra skundęsis vandens sukeltomis sveikatos problemomis. Žinoma, negalima pamiršti sveiko proto ir maudytis peršalus, išgėrus alkoholio ar turint rimtų sveikatos sutrikimų“.
S. Dailidė sako, kad dažniausiai žmonių baimė yra peršalti ir susirgti, tačiau viską atlikus teisingai, problemos tikrai negresia. Tą įrodo 35 metų Lietuvos sveikuolių sąjungos patirtis. „Man sakė, kad viską nušalsi, vaikų neturėsi, tačiau žmona šiuo metu laukiasi trečio vaiko. Sąnariams blogai, senatvėje nepaeisi? Remiuosi sveikuolių sąjungos veteranais, kurie perkopę 70 m. vis dar nardo ledinėse eketėse, sportuoja, kopia į kalnus, slidinėja ir gyvena pilnavertį gyvenimą“, – sako S. Dailidė.
Radviliškyje vykstančių žiemos maudynių organizatorius teigia, kad dažniausiai mitus kuria tie, kurie niekuomet į šaltą vandenį nėra lindę patys, tiesiog kažkur kažką girdėję ar skaitę. „Sveikatos sutrikimų gali pasitaikyti, jei žmogus turi gretutinių ligų ar grūdinasi netinkamai. Vienintelis minusas, mano nuomone, yra tas, kad vanduo yra ledinis. Visais kitais žmonės patys pasirenka tikėti“, – sako T. Grimaila.
Prieš neriant į šaltį – svarbu apšilti
Siekiant teigiamos ledinio vandens patirties, svarbu tinkamai pasiruošti. R. Daugėla sako, kad prieš maudynes reikėtų lengvai apšilti, pavyzdžiui, pasivaikščioti ar atlikti keletą tempimo pratimų, tačiau stipraus prakaitavimo reikėtų vengti. Išlipus iš vandens, svarbu pasirūpinti pėdomis: „Turėkite kilimėlį ar batus, kad jos nesušaltų. Taip pat naudinga pasiruošti platesnius drabužius, kuriuos galėtumėte greitai ir lengvai apsivilkti. Svarbiausia – klausykite savo kūno ir nepamirškite, kad tai turi būti maloni patirtis“.
Lendant į šaltą vandenį pirmą kartą ne mažiau svarbus yra ir psichologinis nusiteikimas. „Jei žmogus mąsto, kad tai yra kažkas negero ir netinkamo, tuomet maudynes greičiausiai reikėtų atidėti. Jei tai daugiau pasiryžimo klausimas, kviesčiau ieškoti bendruomenės. Ji suteikia drąsos ir motyvacijos“, – dalinasi T. Stasytis.
Jam pritaria ir T. Grimaila, kuris sako, kad lendant į vandenį pirmąkart, organizmas patirs šoką, todėl prieš tai svarbu nusiraminti ir pozityviai nusiteikti: „Pirmam kartui užteks į vandenį įlįsti vieną kartą, tik svarbu panardinti galvą po vandeniu. Kitu atveju – bent apšlakstyti veidą ir galvą. Daugelis pradeda nuo grūdinimosi duše, tačiau svarbu atminti, kad tekantis vanduo visuomet atrodo vėsesnis, o ežere ar tvenkinyje vanduo greičiau apsemia visą kūną ir todėl atrodo šiltesnis“.
Ieškokite bendruomenės
Tiems, kurie labai nori pradėti maudynes šaltame vandeny, tačiau niekaip neišdrįsta, S. Girčys pataria atvažiuoti į vasario 8 d. vyksiančias Palangos ruonių maudynes. Dideliame būry žmonių, kuris kartu lenda į bangas, nugalėti baimę bus daug drąsiau. Sveikuoliui pritaria ir R. Daugėla, naujokus kviečiantis ieškoti bendruomenės.
„Svarbiausia – ateikite į bendruomeninius užsiėmimus, kur sulauksite palaikymo ir viskas taps daug lengviau ir smagiau. Prieš tai dar galite išmėginti šaltą dušą ar tiesiog panardinti pėdas į šaltą vandenį, kad kūnas bent šiek tiek įprastų prie šalčio“, – pataria ledinių maudynių Šiauliuose organizatorius.
Jei lįsti į ledinį vandenį vis tiek nedrąsu, Melkio mokyklos direktorius pataria nuvažiuoti į vieną iš kassavaitinių sveikuolių renginių, tačiau su nuostata, kad maudytis nebūtina: „Tiesiog pabūkite tarp tų žmonių, stebėkite ir nuspręskite, ar norite išsimaudyti, ar atidėti. Pirmam kartui to visiškai užteks“.
Kviečia į renginius
Ledinių maudynių entuziastams, ieškantiems naujų iššūkių, ar pirmą kartą šį grūdinimosi būdą norintiems išbandyti žmonėms, yra daugybė progų tai padaryti.
Lietuvos sveikuolių sąjunga sukūrė ekečių žemėlapį, kuris leidžia lengviau rasti bendraminčius arčiausiai namų. Taip pat Fecebook socialiniame tinkle įvedę raktinį žodį “eketė” ir savo miesto pavadinimą lengvai rasite besigrūdinančių žmonių grupę jūsų mieste su informacija kur ir kada vyksta maudynės.
Naujuosius sveikuoliai kviečia sutikti blaiviai ir sausio 1 d. visiems susitikti prie ekečių savo miestuose ir miesteliuose.
Didžiausi ruonių susibūrimai laukia Palangoje vasario 8 d. ir vasario 16 d. Radviliškyje, kur vyks didžiosios ledinės maudynės, o kovo 1 d. Trakuose laukia daugiau nei 300 dalyvių suburiančios 25 m ledinės eketės varžybos. Registracija jau įsibėgėjusi!
Ieva Vidūnaitė, www.sveikuoliai.lt