XXI amžiaus epidemija – pervargimas: kaip išmokti ilsėtis?

Dalintis

Gyvenimas nuolatiniame skubėjime tapo mūsų gyvenimo varikliu, daugeliui sudėtinga skirti laiko kokybiškam poilsiui ir atsipalaidavimui. Stresas ir išsekimas yra tiesus kelias į įvairius fizinės ir emocinės sveikatos sutrikimus: nemigą, depresiją, lėtines ligas ir pan. Ar įmanoma kokybiškai pailsėti gaunant savaitę ar dvi atostogų? Kaip nenumoti ranka į savo sveikatą ir išmokti ilsėtis?

Žurnalistė Milda Noreikaitė-Bobinienė sako, kad retas kuris vaikystėje pradeda mokytis klausytis savo kūno ir kokybiškai ilsėtis. Dažnai tik psichologinės ligos ir kiti susirgimai, ištinkantys vėlesniame amžiuje, priverčia pagaliau sustoti ir atsigręžti į save.

„Aš pati esu ne išimtis. Didžiulis pervargimas mane privedė prie depresijos, kurią gydytis buvo siūloma stacionare ir geriant vaistus. Tam, kad to išvengčiau, turėjau susipažinti su savo nervų sistema, psichika, suprasti, ko aš noriu, ir pagal tai susidėlioti darbo ir asmeninio gyvenimo balanso formulę. Kaip žmogui, linkusiam labai daug dirbti, man vis dar yra iššūkis save tausoti, tačiau sveikstu be vaistų, o tai reiškia, kad esu teisingame kelyje“, – dalinasi M. Noreikaitė-Bobinienė.

Regėjimo gerinimo savaitgalis | Alytaus rajonas

Svarbu atskirti pramogas nuo poilsio

Poilsis yra skirtas sustoti, atgauti jėgas ir su nauja energija kibti į darbus, tačiau neretai nutinka, kad net ir po ilgesnių atostogų į kasdienį gyvenimą sugrįžę žmonės jaučiasi nuvargę ir nelaimingi. Pagrindinė to priežastis yra netinkamų priemonių pasirinkimas.

„Dažniausiai žmonių pasirenkamos atsipalaidavimo priemonės, tokios kaip televizorius, filmai, alkoholis ar rūkymas, yra pramogos, o ne kokybiškas poilsis. Taip pat ir kelionės, kai per dieną stengiamasi apibėgti visas lankytinas vietas arba gulima prie baseino su dideliu kiekiu riebaus maisto, alkoholio ir telefonu rankose. Tiek vienas, tiek kitas būdas tikrai neatitinka kokybiško poilsio sąvokos“, – sako Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Kristina Raugauskaitė – Grigonė.

Anot Kristinos, mokėjimas sustoti, išgirsti savo kūną ir mintis yra kokybiško poilsio, o kartu ir geros savijautos bei sveikatos pagrindas: „Kai nemokame sustoti ir pailsėti, pradedame negirdėti savo kūno poreikių ir jausmų. Tai veda į emocinį valgymą, alkoholio vartojimą vakarais ir perdegimą, kai žmogus pamiršta save ir gyvena kitų primestomis vertybėmis, tikslais ir mintimis“.

RESTart savaitgalio stovykla. Tikro poilsio menas

Poilsį būtina planuoti

Dėl įtempto tempo ir atsakomybių tiek namuose, tiek darbe gausos atrodo, kad kasdieniame gyvenime rasti laiko poilsiui yra beveik neįmanoma užduotis. M. Noreikaitė-Bobinienė sako, kad jai šioje vietoje geriausiai padeda planavimas.

„Poilsį, kaip ir vizitą pas gydytoją, svarbu planuoti. Nutarusi, kad, pavyzdžiui, pirmadienį nuo 11 iki 13 val. aš ilsiuosi, tą laiką skiriu malonioms veikloms, tokioms kaip pasivaikščiojimas ar pagulėjimas vonioje. Manau, kad kiekvienas žmogus turėtų savęs nuolat paklausti, kada ir kaip aš atsipalaiduosiu, kaip dažnai ir kiek laiko tam skirsiu. Jei  dirbsime savo sveikatos sąskaita ir laiko poilsiui neatrasime, labai tikėtina, kad greitai pats gyvenimas mus pristabdys“, – dalinasi žurnalistė.

Ji priduria, kad tam, jog būtų galima kokybiškai pailsėti, nereikia laukti savaitgalio ar atostogų. Galima pradėti nuo įpročio telefoną naudoti prieš miegą ir iškart pabudus, atsisakymo. Tai mažina stresą organizmui ir užtikrina tiek kokybiškesnį miegą, tiek sklandesnę dienos pradžią.

SVEIKOS GYVENSENOS STOVYKLA „Laimės galima išmokti” – 2025

Norint ilsėtis kokybiškai, svarbu save pažinti

Kristina akcentuoja, kad tikrasis poilsis prasideda nuo tos minutės, kai smegenys nustoja galvoje sukti filmą ir spręsti neegzistuojančias arba ne savo problemas. Rytuose toks minčių sustabdymas vadinamas meditacija, tačiau dėl įtempto gyvenimo tempo ir aktyvios smegenų veiklos vakariečiams ši praktika yra sunkiai įkandama.

„Kiekvienam prieinama alternatyva yra buvimas čia ir dabar. Tai – šimtaprocentinė koncentracija į vieną tuo metu atliekamą veiksmą, pavyzdžiui, indų plovimą, skalbinių lankstymą ar grindų plovimą. Ši praktika yra dar efektyvesnė, kai išeiname į gamtą ir ramiai stebime tai, kas vyksta aplink: paukščių balsus, saulę ar vėją“, – sako unikalią savaitgalio programą poilsiui “REST’art” sukūrusi K. Ragauskaitė-Grigonė.

M. Noreikaitė-Bobinienė priduria, kad norint kokybiškai ilsėtis, pirmiausia svarbu save pažinti: „Žmogui su jautresne nervų sistema greičiausiai reikės daugiau nakties miego, mažiau streso keliančio darbo ir kur kas lėtesnio įsitraukimo į dienos užduotis. Tuo metu kitas, versti kalnus gimęs žmogus, atsistatys greičiau. Taigi šioje vietoje labai svarbu nuolatinė savistaba ir savęs pažinimas, koks poilsis tinka būtent man“.

Ieva Vidūnaitė, www.sveikuoliai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite:

Aktualijos

Dėkingumo iššūkis: pasitikime šventes kurdami jaukius santykius

Artėjant gražiausioms metų šventėms, Lietuvos sveikuolių sąjunga (LSS) kviečia visus norinčius prisijungti prie dešimt dienų truksiančios prasmingos iniciatyvos, kurios tikslas – perkelti dėmesį nuo stygiaus link gausos ir atrasti vidinę

Scroll to Top

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.