Svorio, nerimo, alergijų, odos problemų, depresijos bei kitų psichologinių sunkumų sprendimą siūlo Lietuvos sveikuolių sąjunga. Spalio 1 d. skelbia cukraus detokso iššūkį. Beveik 38 tūkst. sekėjų sukaupusioje Facebook grupėje „30 dienų iššūkis“ prisijungusieji kartu keis mitybos įpročius. 30 dienų nevalgys nieko, kas yra saldu.
Dalyvius lydės ir rūpimais klausimais konsultuos cukraus detokso programos autorė, sveikos mitybos ir emocinio valgymo konsultantė Kristina Ragauskaitė. „Sunkiausią etapą, pradžią, mes praeisime kartu grupėje, palaikysime vieni kitus. Dalinsiuosi naudinga informacija, receptais. Prieš iššūkį taip pat bus galima prisijungti į informacinę paskaitą, kodėl, kaip ir ko nevalgyti, kokiais maisto produktais keisti cukraus turinčius“, – pasakoja K. Ragauskaitė.
Tai – ne tik saldumynų atsisakymas
Cukraus detoksas yra mokslu paremta programa, skirta išvalyti organizmą, sustiprinti imuninę sistemą, atsikratyti blogųjų bakterijų pertekliaus. „Programa jau tūkstančiams žmonių padėjo pagerinti sveikatą, atsikratyti alergijų, lėtinių ligų arba bent sušvelninti simptomus, įveikti migreną, sąnarių skausmus, be vaistų reguliuoti kraujo spaudimą ir, jei reikia, pačiu sveikiausiu būdu numesti svorį visam laikui“, – sako Kristina.
Ji džiaugiasi, kad prie šio iššūkio prisijungia ne tik pavieniai dalyviai, bet ir įmonių kolektyvai, bendradarbiai vieni kitus motyvuoja, taip esą lengviau, juk darbe praleidžiame daug laiko.
Programą sukūrė dėl didelių sveikatos problemų
Remdamasi nepriklausomais moksliniais tyrimais, programą Kristina, pirmiausiai, parašė sau. Prieš 9 metus moters sveikata sušlubavo tiek, kad ji tvirtai nusprendė – laikas pokyčiams. Anot jos, tai pakeitė gyvenimą. Uždegimai, alergijos, dažnai besikartojančios peršalimo ligos atsitraukė. Kristina pajuto energijos, geros nuotaikos antplūdį, pasikeitė įpročiai, dienos rutina, mityba, į sveikas ribas grįžo svoris. Šiandien šiuo sveikatinimosi keliu iššūkiuose ir stovyklose moteris veda tūkstančius.
Kasdien noris kažko saldaus – susirūpinkite
Iššūkio vedlė, Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Kristina Ragauskaitė pabrėžia, jog mokslas jau seniai įrodė, kad cukrus yra narkotinė medžiaga. Jis veikia mūsų smegenis ir sukelia priklausomybę. „Cukrus mums sukelia insulino šuolius. Trumpalaikėje perpektyvoje tai reiškia padažnėjusį alkio jausmą, nuotaikų svyravimus, o ilgalaikėje – blogųjų bakterijų ir grybelių, sukeliančių ligas organizme peraugimą, kepenų suriebėjimą bei atsparumą insulinui, kuris yra antro tipo diabeto pirminė stadija. Jei po kiekvieno patiekalo, o ypač sveikesnio, norisi ko nors saldaus, nuolat jaučiate energijos trūkumą, lengvai susergate, turite lėtinių ligų, patariu sunerimti ir keisti įpročius. Cukraus detoksas gali būti puiki pradžia atstatant savo sveikatą bei savijautą“, – sako Kristina.
Kodėl taip sunku?
Kristina pasakoja, jog būtent dėl to, kad cukrus yra narkotinė medžiaga, vartojamas ilgą laiką paveikia ne tik smegenis, bet ir visas kūno ląsteles. Pradėjus Cukraus detoksą, dažniausiai, jį ir pajaučiame visu kūnu. Pradžioje turime pereiti detoksikavimosi etapą, paprastai tai trunka 2-3 dienas. Tuo metu galime jaustis itin nemaloniai. Simptomai: galvos svaigimas, skausmas, šaltkrėtis, silpnumas, staigus nuotaikos kritimas ar nuolatinė kaita. Rečiau, bet dažnai pasitaiko kūno skausmas, drebulys, pakilusi kūno temperatūra, pykinimas. Simptomų gali ir nebūti, tai irgi yra normalu, ypač jei maitintasi pakankamai sveikai ir iki detokso.
Išgyventi sunkumus
Jos teigimu, sunkiausią detoksikavimosi etapą tenka tiesiog pralaukti suvokiant, kad tai praeis per keletą dienų. „Su tinkamu nusiteikimu ir žiniomis šis periodas tikrai nėra baisus. Labiausiai rekomenduoju duoti sau laiko, jei įmanoma, sumažinti darbo krūvį, atidėti neskubias užduotis, vengti intensyvaus sporto, verčiau rinktis pasivaikščiojimą gryname ore, plaukimą, kvėpavimo pratimus. Gerti daugiau šilto vandens, išsimiegoti, daugiau pagulėti. Pirmas dienas valgyti augalinį maistą, jei silpna ar pykina, kurį laiką nevalgyti nieko ar apsiriboti daržovių sultiniu“, – teigia ji.
Natūralaus ir pridėtinio cukraus skirtumas
Programos metu dalyviai taip pat supažintinami su cukrų skirtumais. „Natūralus cukrus vaisiuose nėra pavojingas, net ir naudingas, tačiau yra atitinkamų niuansų. Jei turite priklausomybę nuo cukraus, vaisiai gali situaciją bloginti. Mat blogajai žarnyno mikroflorai nėra skirtumo, kuo misti, pridėtiniais ar natūraliais cukrais. Dėl to iššūkio metu vaisių vartojimą stabdome – tik tam 4 savaičių laikotarpiui, kol gydome organizmą, atsikratome priklausomybės, atstatome skonio receptorius jausti natūralų saldumą. Vėliau vaisių vartojimo riboti nereikia, nes ten, kur yra pavojus, gamta įdėjo apsaugą – ląstelieną, kuri vaisiuose tarsi trukdo mums perduozuoti cukrų“, – pasakoja knygos “Cukraus detoksas” autorė Kristina Ragauskaitė.
Ji pati nesako, kad dabar visai nevartoja cukraus, tikrai neatsisako skanaus torto gabalėlio ar ledų vasarą. Tačiau žino, jog tai turi būti išimtis, o ne kasdieninė taisyklė. Tuomet ir žalos nėra, ir malonumas didesnis. Išsivalius organizmą tą sveiką ribą jausti yra paprasčiau.
Milda Noreikaitė-Bobinienė, www.sveikuoliai.lt