Kaip pakilti iš suvaidintos laimės griuvėsių? Moters kelias

Dalintis

Liepos pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje Lietuvoje paskaitas skaitysianti psichoterapeutė, Džono Feivorso instituto direktorė, tarptautinių seminarų lektorė, knygų (tarp jų – ir neseniai į lietuvių kalbą išverstos knygos „Moters kelias“ autorė Marina Targakova – ypatingas žmogus, šalia kurio būti, kurio klausytis – nepaprastai gera. Išminties lobynus savyje per daugybę darbo ir asmeninės praktikos sukaupusi moteris dosniai dalinasi ja su aplinkiniais, o mūsų pokalbio metu pasakoja apie pačią esmę – tai, nuo ko turėtume pradėti, siekdami būti iš tikrųjų laimingais žmonėmis bei tai, kas sudaro šeimos, moters ir vyro laimę.

Gali įsigyti patogiausią lovą, bet ramaus miego nenusipirksi

Pasak Marinos Targakovos, didžiausia žmonių klaida – laimės ieškojimas išorėje: „Jie bando laimės siekti ką nors veikdami, pirkdami, įgydami, pasisavindami, kažko vis siekdami… Tačiau laimė susijusi su mūsų vidumi. Išorėje rasime tik malonumą. Pavyzdžiui, galime įsigyti itin patogią lovą, tačiau ramaus miego niekur nenusipirksime – jis priklauso nuo mūsų vidinės būsenos. Galime užsisakyti įmantriausio, skaniausio maisto, tačiau apetito ir sklandaus virškinimo, vykstančio mūsų viduje, nenusipirksime. Iš tikrųjų jaučiamės vis mažiau laimingi, nepaisant to, kad turime daug daugiau nei anksčiau. Anksčiau žmonės patyrė daugiau askezių – jie turėjo mažiau daiktų, negalėjo taip lengvai keliauti… Tačiau tam, kad jaustųsi laimingi, jiems užteko visai nedaug. Šiandien, atrodo, vis negana. Galbūt per mažai egzotiškų salų aplankyta, galbūt manoma, kad labiau seksis santykius kurti su brunete, o ne blondine… „Gal tada jausčiausi laimingesnis?“,- svarsto žmonės. Tačiau iš tikrųjų laimę mes kuriame patys. Tai – mūsų užduotis, o mes tiesiog laukiame laimės. Būdami šios laukimo būsenos, tampame nelaimingi. Tik mokydamiesi jaustis laimingais, nepaisant išorės aplinkybių, iš tikrųjų einame link laimės“,- teigia psichoterapeutė.

Jos teigimu, žmogaus vidinis pasaulis gali būti ir labai menkas, ir labai gilus: „Didžiu žmogumi tapti, svarbias pareigas vykdyti gali ir tas, kurio vidinis pasaulis – labai nedidelis, tačiau jo vidus nuo to netaps turtingesnis. Toks žmogus tikriausiai nesijaus laimingas ir sieks laimės išorėje. Tikėtina, kad jį stipriai veiks, erzins skirtingi įvykiai ir dažniausiai jis bus nepakantus kitiems. Giliu vidiniu pasauliu pasižymintis žmogus – tarsi vandenynas. Jam nesvarbu, kiek upių į jį įplaukia, kiek sunkumų jis patiria. Be abejonės, jų patiriame kiekvienas, tačiau aptariamo žmogaus gilus vidinis pasaulis nuo to nesikeičia“.

Šiandien žmonės dažnai gyvena atvirkščiai. Vidaus pasaulio turtų jie ieško išorėje, bando juos iš kur nors paimti, vietoje to, kad pasinertų į savo vidų. Vidumi besirūpinantys, gilūs žmonės – daug laimingesni. Žinoma, visi galime suvaidinti laimę. Šiandien tai padaryti – visai nesudėtinga. Instagrame laimingus suvaidinti galime per tris sekundes – galime nusipiešti veidą, netgi užsiklijuoti, prisipūsti lūpas – ko tik šiandien nedaroma… Tačiau visa tai niekaip nesusiję su mūsų širdimi. Širdis – ne tik raumuo. Tai – vidinis jausmų pasaulis ir būtent jis lemia mūsų laimę“,- įsitikinusi pašnekovė.

Rūpindamiesi išore, nepamirškime ir vidaus turtų

Marina Targakova teigimu, kuo aukštesnės sąmonės žmogus, tuo geriau jis supranta, kad be matematikos, rašybos, biologijos bei kitų mokslų egzistuoja kitos, jam dar nepasiekiamos žinios. „Tam, kad jos taptų pasiekiamos, verta ieškoti mokytojų ir pradėti mokytis santykių su savimi, pasauliu ir aukštesnėmis jėgomis. Visa tai susiję su tikruoju žinojimu. Dažnai klaidingai tikimės, kad, pavyzdžiui, turėdami daugiau pinigų, būsime laimingi. Tačiau, gavę tuos pinigus, laimingesni nesijaučiame. Kad ir ko pasieksime šiame pasaulyje, žinios apie tai tik didins mūsų sielvartą. Šios žinios susijusios su mūsų materialia prigimtimi, kuri – taip pat svarbi – juk turime valgyti, kur nors gyventi ir panašiai. Tačiau laimė susijusi su dvasine žmogaus būsena, o žinių apie materialią būtį šiandien įsame įgiję daugiau nei pakankamai. Daugybė žmonių yra įgiję net kelis aukštuosius išsilavinimus, tačiau tai susiję ne su laime, o su profesionalumu. Tokie žmonės gali uždirbti daug pinigų, tačiau visų svarbiausia – įgyti dvasinį išsilavinimą. Tada keičiasi ne išorės, o vidaus pasaulis, o tai ir yra kelias į laimę“,- dalinasi lektorė. Pasak jos, viskas prasideda nuo klausymosi: „Stebiu žmones, dalyvaujančius seminaruose, ir sakau jiems: „Juk niekas jums nesumokėjo, nepaaukštino pareigose, o akivaizdu, kad visi tapote labiau laimingi.“ Išklausęs bent vieną paskaitą, žmogus jaučiasi laimingesnis. Kai nukreipiame dėmesį į vidų ir stengiamės atsiskleisti vidujai, o ne išoriškai, gyvenimas tarsi savaime klostosi geriausiu būdu, be jokių papildomų mūsų pastangų“,- teigia ji.

Visame pasaulyje žinoma lektorė Marina Targakova Lietuvoje

8 tvirtos ir laimingos šeimos požymiai

Žmogaus laimę reikšmingai lemia jo santykiai su aplinkiniais, o ypač – artimaisiais, šeimos nariais. Floridos šeimos institutas apklausė tvirtas šeimas, kurių bendro gyvenimo patirtis siekė keturiasdešimt ar daugiau metų. Mokslininkai ištyrė, kokios esminės priežastys lemia šeimos tvirtumą ir nustatė aštuonis pagrindinius laimingos šeimos principus:

1. Švelnumas ir atlaidumas santykiuose.

2. Bendri interesai ir gyvenimo vertybės.

3. Meilė vaikams ir domėjimasis jų gyvenimu.

4. Gebėjimas rūpintis ir atsakyti į rodomą rūpestį.

5. Atidumas kito poreikiams ir norams.

6. Nenorėjimas valdyti.

7. Žaismingumas, bendros pramogos.

8. Geras humoro jausmas.

Mokslininkai taip pat pabrėžė, kad jei bent vieno iš šių principų mes nesilaikome patys, tuomet negalime reikšti pretenzijų partneriui, jog šeimoje nėra darnos. Harmonija – nuostabi būsena, tačiau ji nėra statiška. Neįmanoma vieną kartą ją patyrus, išlikti šioje būsenoje nuolat nesistengiant. Būtent todėl šeimos santykių kūrimas – nenutrūkstantis procesas, tad svarbu nuolatos būti dėmesingu partneriui, nusileisti, išmokti būti lanksčiu ir panašiai“,- pabrėžia Marina Targakova.

SVEIKOS GYVENSENOS STOVYKLA “Į LAISVĘ!” – 2023

Pasak pašnekovės, šeimai reikia tam tikros psichologinės erdvės: Tačiau tai nėra butas ar kvadratiniai metrai, kuriuose esame įsikūrę. Kad sukurtume tokią erdvę, turime išsiugdyti du įgūdžius: išmokti būti dėmesingais partneriui ir tuo pačiu neprarasti savo vertybių sistemos. Abu dalykai yra labai svarbūs, nes žmonės linkę pasinerti į kraštutinumus. Pavyzdžiui, moteris tampa tokia dėmesinga kitiems, kad visiškai pamiršta apie save. Galų gale ji išsikvepia ir pasijunta išnaudojama. Antrasis kraštutinumas – labai vertinamos savos vertybės, o partnerio vertybės ignoruojamos. Įsivaizduokite, kad vaikas nori pasikalbėti su mama apie kokią nors problemą. Jis pasijus atstumtas ir nesuprastas, jei ji jam pasakys: „Vadinasi taip! Padarysi taip, pasakysi tai, ir jokių prieštaravimų!“ Vaikas užsivers, supratęs, kad mamai jo nuomonė neįdomi“,- dalinasi šeimos santykių ekspertė.

Moters kelias – laimėti be karo

Marina teigia, kad visas mūsų gyvenimas – meilės mokykla: Sprendžiant iš temperamento, charakterio, išorinių aplinkybių, aišku, kad kiekvienai iš mūsų skirtas savas likimas. Tačiau yra tam tikrų dėsnių, kuriais vadovaujantis, anksčiau ar vėliau pasieksime tikros laimės skonį. Svarbu suprasti, kad vyrams ir moterims gyvenimo mokykloje skirtos visiškai skirtingos pamokos. Jei siela gauna vyrišką kūną, jos uždaviniai – ugdyti ryžtą, siekti išsikeltų tikslų, tarnauti visuomenei, rūpintis tais, kuriems reikia apsaugos. Moterų kelias yra visiškai kitoks. Čia svarbus gebėjimas sukurti gerą atmosferą, įkvėpti artimuosius ir gimines, pripildyti jų širdis dvasine šiluma, suvienyti ir apjungti. Moters kelias – tai meilės, ištikimybės, motinystės, rūpinimosi kitais, gebėjimo rasti kompromisą, švelnumo, gebėjimo su visais sutarti ir rasti bendrą kalbą kelias. Tokiu būdu vyras tarsi sukuria karkasą, kurį moteris puošia, pripildo iš vidaus savo vidinės šilumos turtais. Būtų keista, jei moteris statytų namą, o vyras tuo metu lakstytų po parduotuves ieškodamas gražių užuolaidų. Būtent moteris kuria grožį visame kame. Ne veltui sakoma, kad grožis – galinga jėga. Tai slaptas ginklas moters arsenale, kuris pajėgus suminkštinti net rūsčiausio vyro širdį. Tikroji moteris laimi be karo“,- dalinasi knygos „Moters kelias“ autorė.

Agnieta Jonikienė, www.sveikuoliai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite:

Scroll to Top

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.